Pelikan Beta 1400 ARF

kód: 4ST1480-A
výrobca: Pelikan
103,90 €


3-5 dní
Pelikan Beta 1400 ARF

Pelikan Beta 1400 ARF

Detaily

BETA 1400 je školný a cvičný motorový vetroň, z vysoko odolného extrudovaného polypropylénu EPP, poháňaný striedavým motorom. Vďaka svojej koncepcii, motorom uloženým na pylóne za krídlom, veľmi dobre odoláva hrubšiemu zachádzaniu a znáša aj tvrdšie pády tzv. "zapichnutie" do zeme.

Trup je vylisovaný z penového EPP. Kryt kabíny je odoberateľný, s magnetickými uzávermi. Dvojdielne krídlo je tiež vylisované z EPP, krídielka sú ovládané dvoma servami uloženými v krídle s krátkymi drátovými tiahlami. Polovice krídla sa spojujú uhlíkovou trubkovou spojkou. Chvostové plochy, v klasickom usporiadaní, sú vylisované z EPP a ovládané pomocou drátových lanovodov. Chladeniu motora napomáha vstup chladiaceho vzduchu v nábežnej časti pylóna. Chladiaci vzduch prúdi kanálmi okolo plášťa motora.

Príprava k letu zahrňuje prilepenie chvostových plôch, nasadenie krídiel, zapojenie prijímača a pripojenie pohonného akumulátora.

K ovládaniu modelu budete potrebovať prinajmenšom štvorkanálovú RC súpravu. V tom prípade sa obe serva krídeliek zapájajú pomocou Y-káblu (súčasť stavebnice) do jedného kanálu. Pri zapojovaní prijímača sa riaďte návodom k obsluhe vašej RC súpravy. Ideálne je, pokiaľ máte aspoň päťkanálovú počítačovú RC súpravu, ktorá umožňuje nezávislé ovládanie serv krídeliek. V tom prípade môžete nastaviť diferenciáciu výchyliek krídeliek; na začiatok doporučujeme 50% - tj. výchylka krídielka nadol je polovičná v porovnaní s výchylkou nahor. Užitočné je tiež mixovať krídielka tak, aby sa súčasne vychyľovali nahor vo funkcií aerodynamickej brzdy pre uľahčenie pristávania. To oceníte na menších pristávacích plochách a zvlášť pri lietaní na svahu. Pri nastavovaní aerodynamických bŕzd dbajte na to, aby aj pri plnom vychýlení krídeliek nahor vo funkcií brzdy bola zachovaná možnosť ich plnej výchylky nahor v roli krídeliek.

BETA 1400 je určená pre začiatočníkov (najlepšie pod dohľadom skúseného pilota), rovnako ako pre každého, kto si chce len tak rekreačné polietať. Letové vlastnosti sú príjemné a nezáludné. Model vás zoznámi s plnohodnotným riadením modelu okolo všetkých troch osí; so správnym koordinovaným ovládaním smerovkou, krídielkami a výškovkou. Zmenou pomeru dĺžiek pák na servách a kormidlách môžete nastavovať veľkosť výchyliek vo veľkom rozmedzí. Začiatočník začne s malými výchylkami, bezpečnými aj pri nadmernom "kormidlovaní"; skúsený pilot si nastaví veľké, umožňujúce aj trošku tej základnej vetroňovej akrobacie - premety, sudové výkruty. Výkon motora je dostatočný pre veľmi živé stúpanie, model pritom nie je nadmerne premotorovaný, čo by mohlo spôsobiť problémy začínajúcim pilotom. BETA 1400 dokáže využiť aj nepríliš silnú termiku a na oblohe dokáže vydržať "celé veky".

Pre napájanie Bety 1400 budete potrebovať trojčlánkový Li-Poly akumulátor 11.1V s kapacitou aspoň 1300mAh 20C. Model ale be problémov "unesie" trojčlánky (11.1V) až do cca 2200mAh.

Sada obsahuje :

- trup vylisovaný z EPP s namontovaným striedavým motorom, regulátorom, pevnou vrtuľou 5x4" a dvoma servami
- krídlo vylisované z EPP s dvoma nainštalovanými servami
- chvostové plochy z EPP
- uhlíkovú trubkovú spojku krídla
- podrobný návod

Technické údaje :

Rozpätie - 1420 mm
Dĺžka - 940 mm
Plocha krídla - 24.5 dm2
Hmotnosť - 650-720 g
Funkcie - smerovka, výškovka, krídielka, motor